AK-47
Az AK–47 (Avtomat Kalasnyikova obrazca 1947 goda) egy eredetileg szovjet gyártású gépkarabélytípus, röviden csak Kalasnyikov-gépkarabélynak nevezik.
Története Tervezője Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov, akit a II. világháborús német StG44 karabély ihletett meg. A fegyver 1949-ben lett rendszerbe állítva a szovjet fegyveres erőknél. Számtalan fegyveres konfliktusban alkalmazták, illetve alkalmazzák ma is - ez a világon a legnagyobb számban elterjedt gépkarabély. Vietnam dzsungeleiben is használták az amerikai inváziós seregek gyalogsága ellen. A laza illesztések miatt kevés karbantartást igényel, szennyeződés esetén sem hajlamos az elakadásra, ellentétben közvetlen riválisával, az amerikai M16-tal, így jobban megfelel a mostoha körülmények közötti harcra. Másik előnye a lövedékek nagy átütőereje (10 cm vastag betonfalat is átüt). Bár az amerikai konkurens pontosabb (persze az AK–47 sem pontatlan), azonban ezt az előnyét gyakran nem tudja érvényesíteni, mivel a harcokra gyakran közvetlen közelről kerül sor, ráadásul az AK–47-es masszív szerkezete sokkal inkább alkalmas kézitusára. Erre az amerikaiak is hamar rájöttek, így sokan lecserélték a kincstári M16-ost a sokkal megbízhatóbb AK-ra, ami tragédiákat is okozott, hiszen a tengerészgyalogosok sokszor a Kalasnyikov jellegzetes "ugató" hangja alapján nyitottak tüzet az ellenségesnek vélt állásokra, így gyakran saját társaikat ölték meg.
A fegyver műszaki jellemzői Az AK–47 tömege tár nélkül 3,5 kg, töltött tárral 4,3 kg. Az íves szekrénytár befogadó képessége 30 db 7,62 × 39 mm-es karabély lőszer. A karabély lőszer (ún. köztes lőszer) a pisztolyok és a puskák lőszereinek előnyeit egyesíti. Hatásos lőtávolsága 800 m, de ha 1500 m-en véletlenül eltaláljuk a célszemélyt, még mindig halálos lehet. A lövedék kezdősebessége 717 m/s. Elméleti tűzgyorsasága 600 lövés/perc.

Típusváltozatok - AK–47 1-es típus (1949–1951) - AK–47 2-es típus (1952–) - AKSZ–47 - AKM - AKMSZ - AK–74 – 5,45 × 39 mm-es lőszerrel - AK–101 - AK–103 - AK–107/108
Az AK-n alapuló egyéb fegyverek A Kalasnyikov egyszerű és megbízható konstrukcióját sok más fegyveren is felhasználták, nem csak a Szovjetunióban és a Varsói Szerződés országaiban, hanem egyéb államokban is (pl. Izrael, Afrika).
A Szovjetunióban/Oroszországban készült fegyverek: - Az RPK golyószóró (oroszul: Rucsnoj pulemjot Kalasnyikova) hosszabb és nehezebb csövet kapott. A lőszerellátást 70 db lőszert befogadó dobtár biztosítja, de használható hozzá az AK bármely tára. - A SZVD és SZVDSZ (Dragunov) mesterlövész puska szerkezete az AK-hoz hasonló, gázdugattyús, forgózáras rendszerű, viszont csak egyes lövések leadására alkalmas. - A Szajga vadászpuska (karabély) szerkezete kb. 90%-ban megegyezik az AK-val. A változattól függően többféle – többek között 7,62 × 39 mm-es, valamint 5,56 × 45 mm-es – lőszer tüzelésére alkalmas Szajga az izsevszki IZSMAS-ban, az egyik legelső AK–47-est gyártó üzemben készül.
Külföldi másolatok: - Typ 56 – Kínában gyártott másolat - Tabuk – Irakban készült másolat - M–70B1 – Jugoszláviában gyártott másolat
Az AK működési elvén alapuló külföldi fegyverek: - Galil – izraeli gépkarabély - Valmet Rk 62 – finn gépkarabély - Valmet M–82 – finn gépkarabély - Typ 86s – kínai gépkarabély - Vepr – Ukrajnában az AK-74-ből kifejlesztett bullpup rendszerű gépkarabély - Zastava M76 – jugoszláv változat
Magyarországon gyártott változatok: - AKM–63 – javított AKM-verzió - AMD–65 – deszantos gépkarabély - AMP–69 – a munkásőrség által használt, puskagránát kilövésére is alkalmas verzió
M16
Az M16-os gépkarabélyt Eugene Stoner tervezte az Armalite számára (így eredeti típusjelzése AR-15), de nagy tömegű gyártását már a Colt végezte 1959-től. A fegyver a vietnami háború idején vált az USA rendszeresített gépkarabélyává. A katonák eleinte bizalmatlanul szemlélték a sok műanyag alkatrésszel szerelt "játékpuskát". A fegyver több gyermekbetegséggel is küzdött, a legjelentősebb a magas karbantartási igénye volt, melyet a katonák gyakran elmulasztottak (miután nem hívták fel a figyelmüket ennek következményeire, sőt igyekeztek úgy beállítani, hogy a fegyver szinte nem is igényel karbantartást, ennek megfelelően eleinte tisztító készletet sem szállítottak hozzá), ez gyakori elakadásokat okozott, ami a rendkívül megbízható AK–47-tel felszerelt ellenféllel szemben sokszor végzetesnek bizonyult. Ugyanakkor az M16 rendelkezik előnyös tulajdonságokkal is, ide tartozik kis súlya (beleértve az 5,56 mm-es lövedékeket is), ami lehetővé teszi a katonák számára, hogy több lőszert vigyenek magukkal; illetve nagy pontossága is. 1967-ben megjelent továbbfejlesztett M16A1 jelű változata, melyet 1985-ben követett az M16A2, melynél a teljesen automata sorozatlövést rögzített 3 lövéses sorozatra változtatták, mely a lőszer takarékosabb felhasználását hivatott elérni. Sokat javult a fegyver megbízhatósága is. Több módosított változatát is gyártották, pl. a különleges alakulatok körében népszerű rövidített M231-et (Colt Commando), vagy a csöve alatt 40mm-es gránátvetővel szerelt XM-203-at.
- elméleti tűzgyorsasága 800 lövés/perc (M-231: 750 lövés/perc); - lövedék kezdősebessége 991 m/s (M-231: 915 m/s); - hatásos lőtávolsága 450 m.

A fegyver többféle kiegészítővel is felszerelhető (optikai irányzék, infratávcső, lámpa, hangtompító). A lövedékek átütőereje ugyan kisebb, mint az AK–47-nél alkalmazott 7,62 mm-esé, de a hagyományos golyóálló mellényeket ill. sisakokat így is átüti kb. 500 m-ig, ráadásul előnyös tulajdonsága, hogy a nagy kezdősebesség miatt kis lőtávolságon a röppálya laposabb (nagyobb pontosság), illetve a kisebb torkolati energia miatt sorozatlövésnél a fegyver kevésbé mozdul el. Érdekes még, hogy a lövedéket kis tömege miatt egészen gyenge behatások is eltérítik eredeti irányából, s ez vonatkozik az emberi testbe való becsapódására is. A becsapódás pillanatában a lövedék imbolyogni kezd, és a folyamatos irányváltoztatások, és jelentős deformációja miatt mozgási energiájának 100%-át adja át, ezért a lőcsatorna tekervényes lesz. A lőtt seb operációja emiatt nehéz, sokszor lehetetlen.
Típusváltozatok - Colt Model 601 és Model 602 - M16 - XM16E1 és M16A1 - M16A2 - M16A3 - M16A4
Speciális változatok - Colt Model 655 és Model 656 mesterlövész változatok - XM177, M4 és Colt Model 733 rövid csövű változatok - Mk 4 Mod 0
|